Страница 1 от 1

Срок на ТЕЛК

Публикувано на: Вто Окт 15, 2013 2:31 pm
от anton_28
Здравейте, искам да попитам-телка ми е издаден през 2004 г. с срок 3 години, като отидох да го подновявам ми казаха, че след като лицето стане на 60 години той става безсрочен. Вярно ли е това?

Re: Срок на ТЕЛК

Публикувано на: Пон Ное 25, 2013 1:01 pm
от sheriff
Уважаеми Господине,
Съгласно чл. 30, ал.2 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж /НПОС/
Пенсията за инвалидност и добавката за чужда помощ на лицата, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 КСО, се отпуска пожизнено. Ако лицето е навършило възрастта по чл. 68, ал. 1 КСО през срока, за който му е определена трайно намалена работоспособност /вид и степен на увреждане/ пенсията и добавката за чужда помощ по чл. 103 КСО се считат за отпуснати пожизнено от датата на навършване на възрастта.
През 2004г. година експертна лекарска комисия със свое решение Ви е определила процент намалена работоспособност за срок от 3 години, т.е. до 2007г. За 2007г. необходимата възраст за пенсиониране е 63 г. Следователно решението на ТЕЛК за Вас е пожизнено, ако Вашия 63-ти рожден ден е бил преди крайната на дата на решението.
Тъй като годините за пенсиониране са „активно променяща се величина” много често хората се бъркат и смятам, че този въпрос вълнува повечето хора. За улеснение и на други интересуващи се си позволявам да публикувам таблица, по която може да се извършва справка кога решенията на ТЕЛК стават пожизнени по години.
Календарна година Необходими години
Мъже Жени
2000 60 год. и 6 месеца 55 год. и 6 месеца
2001 61 год. 56 год.
2002 61 год. и 6месеца 56 год. и 6 месеца
2003 62 год. 57 год.
2004 62 год. и 6 месеца 57 год. и 6 месеца
2005 63 год. 58 год.
2006 63 год. 58 год. и 6 месеца
2007 63 год. 59 год.
2008 63 год. 59 год.и 6 месеца
2009 63 год. 60 год.
2010 63 год. 60 год.
2011 63 год. 60 год.
2012 63 год. и 4 месеца 60 год. и 4 месеца
2013 63 год. и 8 месеца 60 год. и 8 месеца
Октай Шериф
Експерт „Социални дейности”