Родител на дете с увреждания

Модератор: bisolnev

Добави отговор
Galina Petrova
Име: Galina
Фамилия: Petrova
Родител на дете с увреждания: да
Специалист, работещ с хора с увреждания (рехабилитатор, комплексен инструктор, друго): да
Преподавател: да

Родител на дете с увреждания

Мнение от Galina Petrova » Вто Май 19, 2020 12:58 pm

Имам зрително затруднено дете. Учи в масово училище. Някои учители отказват да я сложат да седи на първия чин, защото е доста висока и пречила на тези зад нея. Как да постъпя и откъде да потърся помощ за разрешаване на този проблем?

Galina Petrova
Име: Galina
Фамилия: Petrova
Специалист, работещ с хора с увреждания (рехабилитатор, комплексен инструктор, друго): да
Преподавател: да

Re: Родител на дете с увреждания

Мнение от Galina Petrova » Пет Май 22, 2020 5:47 pm

..

redaktor
Site Admin
Име: Стоян
Фамилия: Зайков

Мнение от redaktor » Сря Май 27, 2020 9:04 pm

Здравейте, Галина!

Съжалявам да прочета за неприятната ситуация, в която е попаднала дъщеря Ви, и съответно цялото Ви семейство. Само тя ли е говорила с учителите си? Добре е и Вие да се срещнете с тях. Обяснете им спокойно какви са спецификите на нейното зрение и защо се налага тя да седи на преден чин. Много учители, особено тези в масовите училища не са наясно с конкретните особености на различните зрителни затруднения и ограниченията, които те налагат. Опитайте се заедно с учителите да достигнете до взаимно компромисно решение. Не е ли възможно да се разместят чиновете в класната стая така, че и тя да използва пълноценно остатъчното си зрение и да не го натоварва, а и останалите ученици да могат да виждат. Друга опция, върху която може да се помисли, е зад нея да седнат други високи ученици, които биха могли да виждат оттам. Друга възможност е тя да сменя мястото си в класната стая в рамките на учебния час – когато има нещо за преписване/прочитане от дъската, да заема преден чин, или дори да седне на учителското място, а след приключване на тази ситуация, да се върне обратно на обичайното си място. По този начин ще постигнете консенсус – и за Вашето дете, и за всички ученици в класната стая, като в същото време не изпаднете в конфликт с преподавателите на детето, който, за съжаление, вероятно ще рикошира върху нея. С една дума – първата ми препоръка е да отидете и лично, на място, да говорите с нейните учители, да огледате средата, в която се провеждат учебните часове, и да се опитате съвместно да достигнете до решение на проблема.
Друг е въпросът, ако учителите откажат да съдействат по една или друга причина. Оттам нататък не Ви остава нищо друго, освен да тръгнете „нагоре по йерархията“. Бих Ви препоръчала да се свържете с Регионалния екип за подкрепа на личностното развитие на децата и учениците със СОП, в зависимост от населеното място, в което живеете. Добре е да говорите и обсъдите ситуацията и с ресурсния учител на дъщеря Ви. Нещо повече, опитайте се да организирате съвместна среща между тях и учителите, които отказват да съдействат. И ако ситуацията все още продължава да не достига до благоприятно разрешение, ще се наложи в крайна сметка да се обърнете към директора на учебното заведение. Не мисля, че стигнат ли до него нещата, той ще откаже да съдейства. Просто това е една крайна мярка, която би било добре да избегнете, но ако наистина това се случи, не се колебайте да се свържете отново с мен.
Успех и подкрепяйте дъщеря си – тя има нужда от това!

Вероника Кертикова-Тъпчева

petronix
Име: Петър
Фамилия: Иванов

Мнение от petronix » Чет Май 28, 2020 1:26 pm

Здравейте, Вероника1
Прочетох отговора Ви на този въпрос и искам да попитам какви са тези Регионални екипи и как можем да се свържем с тях?
Аз също съм родител на дете с увреждания и имаме своите проблеми в училище. Детето ми е интегрирана ученичка и понякога е подложена на тормоз от своите съученици. Крият и вещите, а тя като е със слабо зрение и е трудно да ги намери. Посъветвайте ме как да постъпим. Поздрави!

Добави отговор

Назад към