„Светът вече няма да е същият“… Доста бързо свикнахме с тази констатация покрай пандемията с COVID-19. Пазаруваме онлайн, общуваме онлайн, купуваме виртуални билети… Защо да не започнем да си търсим и работа по този начин? Не че досега сме пренебрегвали напълно тази възможност, но тя някак, поне в повечето случаи, е оставала на заден план. Ако сме били достатъчно съобразителни и сме имали късмет да открием компетентен помощник в лицето на трудовия посредник, нещата стоят по съвсем друг начин. Нека веднага направим уточнението, че неговата роля остава все така важна и при ползването на различните електронни портали за търсене и предлагане на работа. В стремежа си да направят услугата по-полезна, те непрекъснато усложняват своя така наречен „потребителски интерфейс“, като едновременно с детайлизирането на критериите, по които може да става търсенето, изискват и по-високо ниво на компютърна грамотност, особено когато става дума за хора със зрителни увреждания. Ето защо е добре, когато решите да навлезете в информационен лабиринт, до вас да има добронамерен придружител!
В началото – две предварителни „съображения“, до които съм достигнал благодарение моя личен четиридесет и няколко годишен трудов опит. Безброй пъти е споменавано, че е необходимо да сте поне отчасти наясно както с вашите интереси, така и с реалните си възможности. Всъщност, що се отнася до възможностите, няма нищо лошо, ако самооценката ви е леко завишена, вместо да е обратното. Никой не се е родил „венчан“ за своята работа и по правило винаги, в която и да е професия, има въвеждащо обучение с последващ период на адаптация, наричан още „изпитателен срок“. Точно тогава до голяма степен става ясно „ще го бъде или не“ новият ни колега. Но онова, което в повечето случаи се премълчава е, че съществува определена зависимост между големината на фирмата (компанията), в която се кандидатства, и възможността за лично, персонализирано, толерантно, индивидуално или най-общо казано „по-специално“ отношение към новопостъпилия служител или работник. Тази зависимост най-често е обратно пропорционална, т. е. колкото по-многобройна е компанията, толкова възможността за такова „по-специално“ отношение намалява. Разбира се, тук се намесват и множество други фактори, но ако не сте готови да се срещнете с известно делово безразличие към проблемите ви, а нерядко и с недоверие, нещо повече - ако смятате, че не сте достатъчно уверени и амбициозни, за да се докажете и преодолеете това недоверчиво безразличие, по-добре не кандидатствайте за работа в компании-гиганти.
Второто съображение като че ли донякъде противоречи на първото, но може би ще е по-точно да приемем, че го допълва. Когато търсите, не стеснявайте прекалено много периметъра на своята „ловна зона“. Много рядко ще откриете обява за работа, която да отговаря напълно на вашите желания и интереси. Изкушавам се да си послужа отново с лични впечатления. Аз съм от хората, които в ранното си юношество опознаха възможностите на механичната и електрическата пишеща машина, преминаха през грамофона, магнетофона, касетофона, „видеото“, факса и телекса… за да стигнат с обяснима плахост до възможностите на компютъра и сродните му устройства. За пръв път седнах пред синия екран на монитора в края на миналия век, а десетина години по-късно, за моя искрена изненада, бях одобрен и започнах работа в рекламно-информационен интернет портал! Нещо повече, намерих си тази работа сам, използвайки много по-ограничените тогава възможности на съответния сайт. Това едва ли щеше да се случи, ако бях подходил към търсенето с предварителната нагласа, че изобщо не съм готов за настъпващата „дигитална ера“!
Но нека преминем към същината на въпроса. Добре е трудовият посредник да ви помогне в настройките на търсенето, защото те почти винаги изискват активиране на съответните бутони и проследяване на последиците от тези действия. Тъй или иначе, попадате там, където сте искали. Обяви, обяви… Я, тази като че ли е интересна (текстът е променен, но не и смисълът му – б. а.): „За всеки звезден отбор са необходими ярки звезди! Ако с пълно основание имате високо мнение за себе си, ако сте ненадминати специалисти в областта си, ако знаете, че сте незаменими, ако обичате да печелите много пари и сте готови да го направите с изключително коректна агресивност, кандидатствайте при нас на тази позиция, която сама по себе си е гаранция за удивителни резултати. Нямате нужда от предишен опит, ние ще ви научим как да бъдете неотразими…“ И тъй нататък, и тъй нататък. Финалът обаче също заслужава внимание: „Заплата от нула до 9000 лв.“ Доста обтекаемо, нали? Ще се съгласите ли да се пробвате? Аз лично доста бих се замислил…
Като стана дума за заплатата – нещо, което така или иначе е сред важните фактори за избора – преди да напиша тези редове внимателно прегледах някои от най-популярните портали за търсене на работа. Добро впечатление ми направи, че по-голямата част от обявите дават ако не съвсем точни цифри, то поне някаква ориентация за очакваното от кандидата възнаграждение. Мога да ви уверя, че преди години не беше така! Но и тук трябва да се имат предвид няколко важни „подробности“. Има сфери, в които твърдото заплащане по принцип никога не е било на мода – като при търговията с недвижими имоти, рекламата или застрахователните услуги например. И това е така поради простата причина, че там възнаграждението в повечето случаи е процент от сумата, която е заплатил за сделката съответният клиент, с когото именно вие пряко сте работили. Съгласете се, че и на вас няма да ви е комфортно с труда си да носите на фирмата солидни суми, а някой, който се помайва, да печели от чужди – в случая от вашите - усилия… Друга подробност – обърнете внимание дали след предлаганата сума стои пояснението „бруто“ или „нето“. Ако е първото, имайте предвид, че в него не са включени удръжките за данъци и различните видове осигуровки. Не е излишно да останете с „едно на ум“ и ако разликата „от – до” е прекалено голяма. Е, не чак като в цитирания по-горе пасаж, но примерно „от 700 до 3000 лв.“ Това на практика означава, че твърдото възнаграждение, ако изобщо съществува, ще е около размера на минималната работна заплата, а останалото отново ще зависи от вашите индивидуални трудови постижения. По правило същото се отнася и за обявите, в които размер на заплатата изобщо не е обявен. Естествено, щом има правила, значи има и изключения, а понякога се случва дори тези изключения да са неочаквано приятни…
Рано или късно стигаме до момента, когато решаваме, че жребият е хвърлен, т. е., че сме направили своя избор. Но преди да изпратим нашето „си ви“ на съответния адрес, не е излишно да предприемем още един ход. Влезте в сайта на избраната от вас фирма и го разгледайте много внимателно. Опитайте се да вникнете в същината на дейностите, които тя извършва. Още веднъж се посъветвайте с трудовия посредник за предимствата и евентуалните подводни камъни на избора ви. Но не само заради това! Ако ви поканят на интервю, най-вероятно ще стане дума за спецификата на компанията, в която кандидатствате. Демонстрирате ли компетентност, това определено ще направи добро впечатление. Ако се окаже, че работодателят няма интернет страница, тогава отново трябва да светне предупредителна лампичка…
Последна препоръка – използвайте максимално възможностите, които различните сайтове за работа предоставят. В някои от тях имате възможност да се регистрирате като кандидати по определени критерии, други ви предлагат помощ в създаването и съхраняването на вашата автобиография и мотивационни писма, в трети има раздели за най-често задавани въпроси и полезни съвети… Информацията никога не е излишна, особено когато става дума за толкова важно решение като избор на подходяща за вас професия. Намерите ли такава, нищо чудно дори да я заобичате!
Светослав Николов
трудов посредник
Търсене на работа онлайн
Модератор: bisolnev